صندوق قرض الحسنه نورا

تاریخچه صندوق قرض الحسنه نورا

صندوق قرض الحسنه نورا یک واحد مالی مستقل از موسسه محبان الزهرا(س) که در بهمن ماه سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز نمود. این فعالیت به منظور انجام خدمات عام المنفعه :

۱ : وام خرید و ودیعه مسکن

۲ :وام اشتغال و کارآفرینی

۳ :وام درمان بیماری ها

۴ :وام ازدواج و جهیزیه

۵ :کمک هزینه تحصیلی

و دیگر وام های ضروری

با اعطای وام های بدون سود و بهره (قرض الحسنه اسلامی) که از طریق جذب و دریافت وجوه خیرین و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت قرض الحسنه در اختیار صندوق قرار خواهند داد، صورت می پذیرد.

صندوق قرض الحسنه نورا از سال ۱۳۹۵ مجوز بانک مرکزی به شماره ثبت ۴۰۸۷۹ را دریافت کرد و جز یکی از صندوق های برتر و مجوزدار استان تهران است.

قرض الحسنه نورا با تجربه ۲۴ ساله خود در اعطای وام های بدون سود و بهره و تلاش برای به روز کردن سیستم پرداخت وام، از طریق تخصصی کردن بخش ها و انجام فعالیت در ۵ واحد تخصصی (امور مالی- مطالبات- امور وام – روابط عمومی و تبلیغات، استراتژیک و پژوهش) با فعالیت تعدادی از همکاران (۸ نفر بصورت دائمی و تقربیا ۱۰۰ نفر به صورت پاره وقت و افتخاری) در حال خدمت رسانی به عموم هم وطنان گرامی استان تهران است.

اهداف

 • شناسایی، ایجاد کار و پشتیبانی از جوانان و کارآفرینان جامعه به خصوص دانشجویان و فارغ التحصیلان عزیز
 • شناسایی و ایجاد اشتغال برای بیکاران، نیازمندان، سرپرستان خانوار و زنان بی سرپرست و بدسرپرست
 • کمک به گسترش موج کارهای خیر در جامعه و دمیدن روح زندگی و نشاط در جامعه
 • ایجاد پل ارتباطی امن بین خیرین و نیازمندان و ترویج و تقویت فرهنگ نوع دوستی و گذشت مالی در جامعه
 • کمک به زوجهای جوان جهت تهیه جهیزیه و برگزاری مراسمات عروسی مطابق با شان خانوادگی ایشان و …

ارائه خدمات بانکداری اسلامی

 

در نظام مالی اسلامی، سنت قرض الحسنه به عنوان یکی از گزینه ها جایگزین معاملات ربوی در تجهیز و تخصیص منابع معرفی شده است. قرض الحسنه پاسخگوی نیاز افرادی است که نه آنقدر نیازمندند که مستحق مساعدت بلاعوض باشند و نه آنقدر توانایی مالی دارند که بتوانند شغلی را راه اندازی نمایند. صندوق قرض الحسنه نورا براساس اهداف متعالی تعریف شده در اساسنامه و جهت گسترش سنت الهی قرض الحسنه و فرهنگ سازی این امر معروف می تواند به عنوان ابزاری موثر و پر توان در جهت تحقق اهداف موصوف عمل نماید.

عدم دریافت سود و بهره

 

منظور از کارمزد حق الزحمه ای است که به صورت درصدی از وام، فقط یک بار، در ابتدای دوره محاسبه و از دریافت کننده تسهیلات در مقابل خدماتی که ارائه می شود دریافت می گردد. اغلب فقها و مراجع تقلید، دریافت کارمزد را با وجود سه شرط زیر جایز می دانند:

 • کارمزد همان مزد واقعی کار باشد و بهانه و پوششی برای دریافت ربا محسوب نگردد.
 • به مقدار متعارف و به اندازه ی مخارج صرف شده باشد و نه بیشتر
 • با توافق و رضایت طرفین صورت گیرد

شفافیت در استفاده از منابع خیرین

 

با توجه به اهمیت صرف منابع در حوزه اهداف تعریف شده و اولویت های سازمانی در صندوق قرض الحسنه نورا سعی شده که تمام منابع موجود و سپرده های جذب شده از خیرین و آحاد مردم در جهت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه که همان رسالت و هدف غایی این مجموعه است به کار رود. با هدف افزایش شفافیت عملکرد صندوق در جهت شفاف سازی هر چه بیشتر در ارائه گزارشات مالی به عموم مردم نه تنها هیچگونه محدودیتی ندارد بلکه آن را برای خود فرض نیز می داند.

تنوع در ارائه تسهیلات

 

تنوع در ارائه تسهیلات نیز از امتیازات صندوق قرض الحسنه نورا است که تمام نیازهای خانواده و اقشار آسیب پذیر اعم از اشتغال و کارآفرینی، ازدواج و جهیزیه، کمک هزینه درمان بیماری ها، خرید و رهن مسکن و تحصیل را شامل می شود.

پرداخت قرض الحسنه از محل سپرده ویژه

 

سپرده گذاران حقیقی و حقوقی با افتتاح حساب در صندوق قرض الحسنه نورا، قادر خواهند بود افراد مورد نظر خود و بر اساس ضوابط بانک مرکزی به ایشان تسهیلات قرض الحسنه اعطا گردد.

 • صندوق قرض الحسنه نورا در ارتباطات برون سازمانی خود با مراکز و موسسات دیگر اقدام به انعقاد تفاهم نامه در خصوص خدمات ارائه تسهیلات به این مراکز نموده است از جمله :
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه آل طه
 • انجمن داوطلبان خدمات اجتماعی (محکومین پس از خروج و خانواده ایشان )
 • شرکت گراد

اعضا و همکاران صندوق

 

قرض الحسنه نورا با تجربه ۲۲ ساله خود در اعطای وام بدون سود و بهره و تلاش برای به روز کردن سیستم پرداخت وام، از طریق تخصصی کردن بخش ها و انجام فعالیت ها در ۵ واحد تخصصی (امور مالی، معوقات، امور وام، روابط عمومی و تبلیغات، استراتژیک و پژوهش) با فعالیت تعدادی از همکاران (۷ نفر به صورت دائمی و تقریباً  ۲۰  نفر به صورت پاره وقت و افتخاری) در حال خدمت رسانی به عموم هم وطنان گرامی است.

ارتباط با صندوق قرض الحسنه نورا

تلفن: ۶۶۶۷۵۰۲۷ –۶۶۶۷۵۰۲۸

ایمیل: info@gh-noora.ir

وبسایت: www.gh-noora.ir

تلگرام: gh_noora_ir@

اینستاگرام: gh_noora_ir

آپارات: gh_noora.ir

نشانی: تهران، سه راه آذری، ۴۵ متری زرند، روبروی بازار آهن، مجتمع تجاری پارسه، طبقه اول، واحد ۹۱